Systemy podlewania ogrodu

Systemy podlewania ogrodu

Systemy podlewania ogrodu

Zadbany ogród to wizytówka naszego domu. Możemy relaksować się w nim, spędzać wolny czas i przyjmować gości. Jednak, aby uzyskać zadowalający efekt wizualny powinniśmy odpowiednio pielęgnować teren. Obowiązki te mogą okazać się uciążliwe, szczególnie codzienne podlewanie. Możemy ułatwić sobie zadanie instalując system nawadniający. Jednak na rynku jest mnóstwo ofert i często nie wiemy, którą z nich wybrać. Oto podstawowe informacje, które być może pomogą w dokonaniu wyboru.

Czym kierować się przy wyborze systemu?

Najważniejsza jest przede wszystkim powierzchnia ogrodu, rodzaj gleby, a także wymagania roślin. Im większy ogród tym bardziej sensowne wydaje się zainwestowanie w automatyczny system nawadniania. Inną ważną kwestią jest fakt, czy dopiero rozplanowujemy ogród, czy jest on już gotowy, a jedynie wzbogacić go chcemy o system nawadniania. Jeżeli jesteśmy w trakcie aranżacji nic nie stoi na przeszkodzie, by automatyczny system nawadniania wpleść w krajobraz. Natomiast jeżeli ogród jest już gotowy system ten może okazać się inwazyjny i wprowadzić stałe zmiany w wyglądzie przestrzeni. Oczywiście decydującą kwestią jest również budżet jakim dysponujemy.

Rodzaje systemów nawadniających

  • Nawadnianie ręczne

Jeżeli dysponujemy jedynie małym kawałkiem ziemi nawadnianie szlauchem może okazać się wystarczające. Możemy zainwestować jedynie w pistolet- końcówkę do szlaucha, która sprawi, że woda będzie bardziej rozproszona. Kropelkowe nawadnianie będzie bardziej podobne do naturalnych opadów niż jeden, monotonny strumień.

  • Zraszacze

Dzielą się na zraszacze wynurzalne, czyli takie, które znajdują się nad powierzchnią ziemi jedynie podczas pracy i na te, które są cały czas widoczne. Zraszacze rozpryskują kropelki wody. Jest to system przeznaczony szczególnie do dużych trawników. W przypadku wymagających roślin może okazać się niewystarczający. Możemy zdecydować się na zraszacze statyczne, czyli takie, które nie poruszają się przez co woda ląduje w określonym okręgu wokoło zraszacza lub na zraszacze obrotowe- takie, które podczas emitowanie wody kręcą się wokoło. Zasięg zraszaczy w zależności od rodzaju waha się od 3 do 22 metrów. Dodatkową opcją są mikrozraszacze, które tworzą deszczową mgiełkę, przez co nastrój w ogrodzie, szczególnie wieczorem, jest bardzo klimatyczny.

Ten system dostarcza wodę w określonej ilości, w określonym przedziale czasowym. Jego głównym zadaniem jest podlewanie systemu korzeniowego. Jest to oszczędny i ekonomiczny system. Zapobiega parowaniu wody, a także poprzez odpowiednie dozowanie wody zapobiega grzybom i chorobom. Jednak przed instalacją tego systemu należy przeprowadzić analizę składu wody. Gdyż woda w tym systemie powinna być wolna od żelaza i wapnia. System ten podobnie jak zraszacze występuje w wielu wariacjach. Najpopularniejsze z nich to system liniowy bądź kroplowniki indywidualne. Liniowe systemy służą do nawadniania dużych terenów, mogą mieć różne odległości punktów dozujących, różnią się również grubością przewodu. Punktowe dozowniki służą nawadnianiu szczegółowemu. Punktowe dozowniki mogą być uzupełnieniem systemu liniowego w bardziej wymagających partiach ogrodu.

Sterowanie

Możemy wybrać sterowanie ręczne lub automatyczne. Automatyczne wiąże się z większymi kosztami, gdyż system podłączony jest do komputerka. Jednak w tymże systemie wystarczy jednorazowo ustawić preferencje, a system sam będzie się uruchamiał i wyłączał. Możemy o nim całkowicie zapomnieć. Natomiast system ręczny wymaga więcej zaangażowania, codziennego włączania, wyłączania i dostosowywania. Jednak mimo tego to również spora oszczędność czasu w porównaniu z podlewaniem np.: konewką.

Zalety

Systemy nawadniające to znaczne ułatwienie w pielęgnacji ogrodu. Mimo, iż wymagają inwestycji koszty zazwyczaj zwracają się w trakcie użytkowania, gdyż zużycie wody jest znacznie mniejsze niż w przypadku szlaucha. Dodatkowo oszczędzamy czas oraz zdrowie, gdyż nie musimy dźwigać ciężkich konewek. Oprócz tego ogród wygląda bajecznie i chętnie spędzamy w nim czas.

admin

leave a comment

Create AccountLog In Your Account